Článek do Čerčanského zpravodaje, květen 2013
Zprávy ze Základní umělecké školy
Krajská kola soutěže MŠMT ZUŠ. V březnu a dubnu pokračovala soutěž MŠMT ZUŠ v komorní hře s převahou dechových nástrojů v komorní hře s převahou smyčcových nástrojů a ve hře na akordeon. Žáci školy přivezli ocenění poroty a kvartet zobcových fléten postoupil do ústředního kola soutěže.
Umístění žáků ZUŠ Čerčany
Krajské kolo soutěže MŠMT ZUŠ Kolín 18.3.2013
Trio zobcových fléten: Birošová Kateřina
Houdková Klára
Mokrejšová Ester 3. místo (vyučující Ctirad Sedláček)
Trio zobcových fléten: Jiroušková Adéla
Jiroušková Aneta
Náprstková Eliška 1. místo (vyučující Ivana Masnicová)
Kvartet zobcových fléten: Gallová Erika
Gallová Johana
Kyselová Daniela
Švejcarová Gabriela 1. místo s postupem do ústředního kola
(vyučující Ivana Masnicová)
Krajské kolo soutěže MŠMT ZUŠ Pečky 21.3.2013
Hra na akordeon Dolejš Ondřej 2. místo (vyučující Anton Masnica)
Krajské kolo soutěže MŠMT ZUŠ Nymburk 9.4.2013
Komorní hra s převahou smyčcových nástrojů Soubor barokní a předklasické hudby
Kamila Slaninová – housle
Kryštof Volf – cembalo
Adéla Procházková – kontrabas Čestné uznání
Kvartet zobcových fléten: Gallová Erika, Gallová Johana, Kyselová Daniela a Švejcarová Gabriela, pod vedením Ivany Masnicové absolvoval dne 13. dubna soutěž Teplické flautohry a získal 2. místo ve své kategorii. S radostí oznamujeme, že stejný soubor získal dne 20. dubna v ústředním kole soutěže MŠMT ZUŠ v Liberci 2. místo. Je to vynikající reprezentace školy a obce, za které všem žákům a pedagogům děkuji.
Naši absolventi 2013
Hudební Obor: Hra na klavír
Horáková Zuzana, Zuberová Monika (vyučující Černilová Eva)
Šenková Lucie(vyučující Žvejkalová Ludmila)
Hra na kontrabas
Bareš Petr (vyučující Masnica Anton)
Hra na zobcovou flétnu
Melíšková Tereza (vyučující Masnica Anton)
Hra na klarinet
Plecitá Eliška (vyučující Hladíková Petra)
Výtvarný obor:
Frídová Markéta, Náprstková Eliška, Havlíčková Eliška (vyučující Kolářová Marie(
Přejeme našim absolventům hodně štěstí a radostí prožitých se vším, co se u nás naučili.
Anton Masnica, ředitel školy
JÁ BUDU CHODIT PO KLAPKÁCH – výstava obrazů žáků ZUŠ v pizzerii KD Čerčany
V pátek 3.5.2013 odpoledne zahájili žáci a učitelé čerčanské ZUŠky již třetí výstavu obrazů tentokrát nazvanou „Já budu chodit po klapkách“. Mladí malíři vytvořili převážně perokresby na téma klavírních variací. Ani byste netušili, kolik nápadů se skrývá za tímto zadáním. Přijďte se přesvědčit a pokochat krásou děl mladých umělců. Na vaši návštěvu se těší žáci ZUŠ Čerčany. Marie Kolářová
KONCERT A VÝSTAVA
V pátek 3.5.2013 se v KD Čerčany konal recitál violoncellisty Lukáše Poláka, který uspořádala ZUŠ Čerčany. Výtvarné oddělení ZUŠ pod vedením Marie Kolářové připravilo v pizzerii KD průvodní výstavu s názvem „Já budu chodit po klapkách“, která je přístupná pro veřejnost.
Koncert byl zhruba hodinový a podle reakcí publika i pozitivní zpětné vazby umělecky velice vydařený. Zazněla díla českých autorů Josefa Suka, Vítězslava Nováka a Bohuslava Martinů pro violoncello a klavír.
Sólista Lukáš Polák Lukáš Polák se narodil v roce 1977 v Jindřichově Hradci. Hru na violoncello studoval na Brněnské konzervatoři ve třídě prof. Miroslava Zichy, kde absolvoval v roce 1997 s titulem Absolvent roku, uděleným Českým hudebním fondem. Dále studoval na Akademii Múzických Umění v Praze u prof. Daniela Veise. Absolvoval v roce 2003 Čajkovského Rokokovými variacemi pro violoncello a orchestr. Během studií se účastnil mnoha interpretačních soutěží. Cenné zkušenosti získal na četných kurzech, jichž se zúčastnil pod vedením předních osobností české i světové violoncellové školy jako Františka Smetany, Daniila Šafrana či Jiřího Bárty. Mezi jeho významné sólové aktivity patří spolupráce s Talichovým komorním orchestrem, Moravským komorním orchestrem a Akademickými komorními sólisty. Díky svému zájmu o komorní hudbu stál Lukáš Polák u zrodu několika komorních těles. V letech 2004 – 2012 byl členem světoznámého Škampova kvarteta. Nyní se věnuje různým komorním a sólovým projektům.
Na klavír doprovázel Martin Kasík (1976), přední český klavírista a vítěz jedné z nejprestižnějších světových soutěží Young Concert Artists Competition v New Yorku. Martin Kasík studoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě pod vedením Mgr. Moniky Tugendliebové a AMU v Praze ve třídě prof. Ivana Klánského. Je vítězem mnoha domácích i mezinárodních soutěží, mj. soutěže Pražského Jara 1998, držitelem ceny Davidoff Prix 2000 pro nejlepšího českého interpreta do 28 let v oblasti klasické hudby a Ceny Harmonie pro nejúspěšnějšího mladého umělce za rok 2002. Koncertoval v řadě prestižních koncertních sálů Evropy, Spojených Států, Japonska, Tai – Wanu i Singapuru. Jako sólista vystupoval mj. s Chicago Symphony Orchestra, Minneapolis Symphony Orchestra, DSO Berlin, Tonhalle-Orchester Zürich, Stuttgarter Philharmoniker, Rotterdams Philharmonisch, Helsingin kaupunginorkesteri. Pravidelně spolupracuje s Českou filharmonií a Symfonickým orchestrem hl. města Prahy FOK. V roce 2008 se stal Martin Kasík prezidentem Chopinova festivalu v Mariánských Lázních. Vyučuje na pražské konzervatoři a na Akademii múzických umění v Praze. Martin Kasík vydal 12 CD ve spolupráci se společnostmi Supraphon a ArcoDiva.
Celý program, který umělci představili, doplněný o díla skladatelky Vítězslavy Kaprálové a jejího otce Václava Kaprála, je současným projektem Lukáše Poláka ve spolupráci s Martinem Kasíkem, a bude v nejbližších dnech nahráván pro Český rozhlas. Ti z vás, kteří na koncertě nebyli, jej tedy brzo mohou slyšet ze záznamu.
Markéta Baranová, učitelkaZUŠ Čerčany