Základní umělecká škola Čerčany si připomíná 60. výročí založení

Ve škole se učí 2 obory, hudební a výtvarný.
Škola má jedno odloučené pracoviště – pobočku v Poříčí nad Sázavou, Školní 190, 257 21 Poříčí nad Sázavou

Vyučuje se zde:

  • Hra na akordeon
  • Hra na klavír
  • Hra na příčnou flétnu
  • Hra na zobcovou flétnu
  • Hra na klarinet
  • Hra na saxofon
  • Hra na trubku
  • Hra na pozoun
  • Hra na kytaru
  • Hra na housle
  • Hra na kontrabas
  • Hra na baskytaru
  • Pěvecká hlasová výchova

Historie:

Do roku 1949 dojížděla z Čerčan do tehdejšího Hudebního ústavu Josefa Suka v Benešově jen malá skupina dětí k odborné výuce ve hře na klavír a housle
Pro zvýšený zájem byla ve školním roce 1949 – 1950 na základě povolení ministerstva školství otevřena v Čerčanech pobočka benešovské školy. Prozatím byla umístěna v budově místní základní školy, později byla přesunuta do samostatné budovy v Sukově ulici 125, kde sídlí dodnes. V té době vyučovali na pobočce 3 učitelé, výuku navštěvovalo kolem 30 dětí.
1. září 1951 byla zde otevřena samostatná hudební škola. Vyučovala se hra na housle a klavír, hudební nauka. 74 dětí vyučovali ve školním roce 1951 – 1952 3 pedagogové. Prvním ředitelem byl jmenován Václav Hřebík, který vyučoval hru na housle.
Ve školním roce 1953 – 1954 byla otevřena pobočka v Poříčí nad Sázavou, 4 učitelé vyučovali 89 žáků ve hře na klavír a housle. Dne 1. září 1956 bylo otevřeno akordeonové oddělení, celkem docházelo 97 žáků.
V roce 1961 se z ní stává Lidová škola umění. Ředitelem se stal Miloslav Kloc, školu navštěvovalo 105 žáků hudebního oboru.
Od 1. září 1962 do 30. června 1969 byla LŠU Čerčany s ostatními školami okresu připojena k LŠU v Benešově. Z těchto připojených škol se staly pobočky benešovské školy. Na četné žádosti rodičů je LŠU Čerčany od 1. září 1969 opět samostatná. Ředitelem byl jmenován Miloslav Kloc
Ve školním roce 1972/1973 byl hudební obor rozšířen o výuku hry na kytaru. Postupně se začala vyučovat hra na klarinet, příčnou a zobcovou flétnu. Začátkem devadesátých let přibyla hra na kontrabas a baskytaru.
Od 1. 9.1990 se opět změnil název školy. Z dosavadních LŠU vznikly Základní umělecké školy.

Ve školním roce 1994 – 1995 byl díky tehdejší ředitelce, paní Ludmile Žvejkalové založen výtvarný obor. Prvním pedagogem nového oboru byla paní Dagmar Dvořáková. V druhé polovině devadesátých let byla navýšena kapacita školy na 170 žáků.
Od srpna 2000 je Základní umělecká škola Čerčany v právní subjektivitě. Od roku 2004 je zřizovatelem školy obec Čerčany.
V současné době je škola dvouoborová – hudební a výtvarný obor. Hudební obor byl ve školním roce 2005/2006 rozšířen o pěveckou hlasovou výchovu a od školního roku 2009/2010 přibyla hra na trubku, pozoun a saxofon.
V jubilejním školním roce se znovu začala vyučovat hra na housle. Na škole pracuje celkem 13 pedagogů, jedna ekonomka a školnice. Kapacita 170 žáků je plně využitá. Ředitelem školy je od 1.9. 2009 Anton Masnica.

Charakteristika, vybavení školy:

Škola je umístěna v zahradě v klidném prostředí v domě rodinného typu asi 8 minut chůze od Základní školy a nádraží. Od počátku padesátých let se budova postupně přizpůsobovala potřebám výuky. V rodinném domě se budovaly třídy a nezbytné zázemí pro žáky. Díky investicím zřizovatele získala škola postupně 6 učeben v přízemí a 1. patře pro výuku předmětů hudebního a výtvarného oboru Ve sklepě byla zbudována dílna pro výtvarný obor s keramickou pecí. Další učebnu škola využívá na pobočce v Poříčí nad Sázavou, kde v areálu základní školy vznikla díky postavení tělocvičny útulná multifunkční učebna. Vybavení učeben se obměňuje a přizpůsobuje potřebám výuky, díky prostředkům zřizovatele. Škola je vybavena nástroji, technickými pomůckami, archivem učebnic a not, má jedno z nejnižších školných v republice, vlastní sbírku hudebních nástrojů, které může na určitou dobu zapůjčit žákům, než si pořídí vlastní nástroj. Sbírka je průběžně doplňována o nové nástroje V současné době škola usiluje o přístavbu, kde by byla umístěna učebna pro výtvarný obor, hudební nauku a interní sál. Díky podpoře a pochopení zřizovatele byla pořízena studie.

Pedagogové:

Pedagogický sbor je plně kvalifikovaný. Průměrný věk pedagogických pracovníků je přibližně 43 let.

Akce, spolupráce:

Škola se prezentuje na veřejnosti pořádáním koncertů a výstav. Aktivně se zapojuje do kulturně společenského života obce a širokého okolí. Spolupracuje s místními institucemi a organizacemi, pro které pořádá vystoupení a výstavy. V rámci své činnosti spolupracuje také se školami podobného typu v Posázaví. V nejbližší době plánuje navázání spolupráce se Základní uměleckou školou ve Zruči nad Sázavou. Škola po celou dobu své existence úzce spolupracuje se Základní uměleckou školou Josefa Suka v Benešově.
Na jaře 2011 učitelé školy podpořili projekt „Cesta k rovnému uplatnění při zrakovém postižení“. Projekt připravila bývalá ředitelka Konzervatoře Jana Deyla v Praze , Milada Rybářová, se svým týmem a věnuje se problematice zrakově postižených dětí a jejich vzdělávání v Základních uměleckých školách a plnohodnotnému zapojení do života společnosti.

Vytvořeno pomocí Software602 Print2PDF 8. Tuto řádku odstraníte zakoupením licence a aktivací na http://www.software602.cz/

Absolventi:

Škola vychovala velké množství aktivních muzikantů, kteří dodnes působí v místních hudebních tělesech. Někteří zvolili dokonce profesionální dráhu a uplatňují se v různých orchestrech a školách jako aktivní hráči a učitelé.
Výtvarný obor za dobu své existence vychoval mnoho talentovaných žáků. Někteří z nich vystudovali a studují na středních a vysokých školách výtvarného zaměření a uplatňují se v oboru.
Kromě veřejných vystoupení a úspěchů v krajských a národních soutěžích ZUŠ obou oborů může být měřítkem kvality výuky především skutečnost, že mnoho bývalých žáků vodí k nám do školy své děti a v některých případech i své vnuky.

Anton Masnica ředitel školy