Zpravodaj ZUŠ Čerčany

Zprávy ze Základní umělecké školy: článek do Čerčanského zpravodaje, listopad 2017 

Školní rok pomalu opouští svou první čtvrtinu a v tomto mezidobí, kdy se většina z nás chystá již na dobu adventní a vánoční, ukrajují žáci na všech školách první sousta plánovaného vzdělávání. Na rozdíl od přírody, která se chystá k zimnímu spánku se žáci a studenti musí popasovat s úkoly tak, aby vše stihli do konce školního roku. Je to vlastně taková doba zrození zázraků, kdy děti začínají psát a číst, nebo hrát na hudební nástroj, malovat a doufejme, že časem budou i tancovat. Jako v každé škole i naši žáci se rádi pochlubí s tím, co už umí, proto není nic jednoduššího, než uspořádat koncert či výstavu a pozvat nejen rodinné příslušníky účinkujících, ale i široké obecenstvo.

A to se povedlo 1. listopadu, kdy jsme se sešli na Podzimním koncertě a výstavě v sále KD a přilehlých prostorách. Večer to byl vskutku pestrý. Vernisáž výstavy zahájila Marie Kolářová, která o výstavě napsala: „Malovali jsme vodovkami a pastelkami strašáky do zelí. Na obrazech zelí zrálo, strašáci strašili, vítr foukal a vrány krákaly. Dětem se podařilo dostat na čtvrtky atmosféru začínajícího podzimu a stesk po létě, které definitivně odfoukl vítr ze strnišť. Přijďte se podívat“. Oku pozorného návštěvníka jistě neujdou originální recepty, jako Zelí v čokoládě, Kuře na zelí, nebo Zelí s rozdrcenými slimáky. Máte-li chuť vyzkoušet, stačí si přijít pro recept.

Na koncertě jsme mohli slyšet žáky školy společně s učiteli a jejich hosty. Byly zastoupeny všechny generace žáků, současných i bývalých, kteří si zahráli v komorních souborech se svými učiteli nebo sólově. Jako sólisté se představili i někteří učitelé. Kateřina Soukupová zahrála vlastní skladbu „Večerní sonáta“, Jan Krupa provedl 1. větu ze Sonáty F dur od Dmitrije Kabalevského, Ctirad Sedláček představil sólový klarinet i zobcovou flétnu. Velmi působivé bylo vystoupení Libuše Vondráčkové, která společně s Danou Jelínkovou zazpívala dvě písně od Antonína Dvořáka ze sbírky Moravské dvojzpěvy. Je potěšující, že se na pódiu sešly bývalá a současná učitelka zpěvu. Štěpán Grandisch představil v závěru večera svůj originální žesťový kvartet „Bylo nás pět“ ve složení : dvě baskřídlovky a dvě tuby. Hluboké žesťové nástroje vzbuzují svým zvukem respekt a na posluchačích bylo znát, že většina z nich něco takového dosud naživo neslyšela. Zejména předehra z opery Kníže Igor od Alexandra Borodina přikovala k židlím nás všechny. Představili se mistři svého oboru: členové orchestru Státní opery Praha: Jan Perný a Jan Adamec, a člen orchestru Opery Národního divadla v Praze, Ladislav Lejnar. Večer byl delší než obvykle, ale i ti nejmenší posluchači vydrželi až do konce.

V době podzimních prázdnin se konal výlet do tábora na Chrudimce v Trhové Kamenici, známý jako „Podzimka“. S jeho tématem se výletníci obvykle seznamují až na místě, takže do poslední chvíle nevěděli, co je čeká. Letos to byl „Rok na vsi“. Kromě všech důležitých období a svátků si děti připomenuly, jak se na vsi slavily Vánoce, takže na tom vydělaly a letos budou Vánoce slavit dvakrát. Přeji krásný podzim.

Anton Masnica, ředitel školy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *