Zprávy ze Základní umělecké školy

článek do Čerčanského zpravodaje, leden 2023

Vážení čtenáři zpravodaje:
Kromě toho, že jsme již tradičně přivítali nový rok tancem, připravujeme pololetní přehrávky a koncert žáků, který se bude konat 25.1. 2023 v 18h v KD Čerčany. Někteří žáci se připravují na soutěž ZUŠ, letos v oboru akordeon a komorní hra s převahou dechových nástrojů. Okresní kolo proběhne ve dnech 7. a 8. února ve Voticích, o výsledcích budete informování. Výtvarný obor připravuje den otevřených dveří
Přeji vám všem úspěšný klidný rok prožitý ve zdraví a pohodě a nezapomeňte si dělat radost například tím, že se podíváte na naše/vaše děti na některé z akcí, které pořádáme.
Anton Masnica, ředitel školy
Poslední adventní neděli žákyně z 3.- 4.ročníku vystupovaly na Betlémském světle v Hospici Dobrého Pastýře v Čerčanech. Venku napadl sníh, mrzlo, ale dívky se nezalekly. Svým tancem a kostýmem navodily atmosféru jak z pohlednic Josefa Lady.

Jak jinak přivítat nový rok než uměním. A tanec je skvělá příležitost.
V neděli 8.1. 2023 celý taneční obor roztančil jeviště v Kulturním domě v Čerčanech.
Nejmladší tanečnice z “přípravky” si připravily veselou choreografii Mach a Šebestová. O hudební doprovod, na flétnu, se postarala Ivanka Masnicová. Zimní hrátky si na starost vzal 2.- 3. ročník. S takovou vervou tančily, že z jeviště lítaly sněhové koule. Na procházku v dešti se vydal 3. – 4. ročník. Všichni jsme byli nakonec rádi, že to Verunku neodfouklo i s deštníkem. Večerní obloha v podání 5.- 7. ročníku citlivě zakončila celý program.
Na pódiu zaznělo mnohem více skladeb. Například koledy s klavírním doprovodem Antonína Masnici. Hudba od Astora Piazzolly, Beaty Hlavenkové nebo Louise Sclavise.
Děkuji rodičům, prarodičům a přátelům, že přišli podpořit tanečnice. Účast byla opravdu velká. Děkuji tanečnicím. Choreografie perfektně navazovaly, nikde nebyly velké prodlevy. Příchody a odchody z jeviště byly jak od profesionálů. I do posledních řad bylo vidět, že dívky tančí s radostí.

Míša Suša

V druhé polovině pololetí si žáci mimo jiné mohli prakticky vyzkoušet grafickou techniku- linoryt. Technika je to středně náročná. Ale i přes to jí nelze zvládnout v krátkém časovém horizontu. Studenti začnou vždy návrhem, aby si ucelili nápad a až po té mohli rýt do linorytových desek. Samotné rytí je práce, která vyžaduje jistou zručnost a notnou dávku trpělivosti a ta bývá často pro žáky velkým oříškem. Po dokončení rytého reliefu lze přistoupit k samotnému tisku. Finální tisk je práce náročnější na přesnost, systematičnost, ale také na již zmíněnou trpělivost. Tisk je vždy takové malé „dobrodružství“ a překvapení. Myslím, že právě to byla a je ta nejzábavnější část pro všechny. A proto se v průběhu dalšího studia k této technice budeme vracet a zdokonalovat ji.
Jan Suša

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *